Jest nie do zdarcia w cieplejsze dni przez co wzbudza zazdrość u wszystkich tych, którzy jej nie posiadają. Mówimy o klimatyzacji – złotym wynalazku dzisiejszych czasów, który w ostatnich latach przestaje być domeną jedynie sporych biurowców, będąc zakładanym nawet w niewielkich przestrzeniach użytkowych jak też w budynkach mieszkalnych (nie zapominajmy o tym, że klimatyzacja w autach i komunikacji miejskiej również coraz częściej staje się standardem). W prostym rozumieniu klimatyzacja do domu ma jedno zadanie: schładzać powietrze, lecz jest to wyłącznie w pewnym stopniu prawda. Naturalnie, zadaniem klimatyzatora jest stworzenie w pomieszczeniu danej temperatury powietrza, co z kolei przekłada się na samopoczucie przebywających w nim osób. Tą właściwość klimatyzacji cenimy nade wszystko latem, kiedy klimat na zewnątrz jest nie do wytrzymania, a przy klimatyzacji w wnętrzach budynków panuje zbawczy chłodek. Jednakże chłodzenie powietrza to tylko jedna z funkcji klimatyzacji. Nie powinno się zapominać też o tym, że klimatyzacja do domu oprócz tego może również oczyszczać powietrze, jak też nawilżać je lub osuszać, adekwatnie do osobniczych potrzeb.

To bardzo ważne zwłaszcza dla osób, które borykają się z chorymi drogami oddechowymi i dla których konkretne parametry powietrza są szczególnie istotne ze względu na komfort oddychania oraz stan zdrowia, ale nawet jeżeli nie mamy żadnych kłopotów z układem dróg oddechowych, to tak czy siak powietrze o odpowiednich parametrach pod względem temperatury, czystości i wilgoci wpłynie świetnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Co więcej, przytrafia się także, że klimatyzatory podgrzewają powietrze. Jest to niemniej funkcja rzadko wykorzystywana, przede wszystkim w domowych klimatyzacjach, ponieważ nie jest to w takim stopniu efektywne ogrzewanie powietrza, by mogło przy minusowych temperaturach zastąpić kaloryfer. Klimatyzacja do domu nie jest już zbytkiem – jej posiadanie jest realne dla większości z nas z dwóch przyczyn.

Przede wszystkim, klimatyzatory są dziś o wiele bardziej dostępne aniżeli ledwie kilka albo kilkanaście lat temu. Oprócz tego, wespół z większą dostępnością, idą również wciąż niższe ceny. Jeszcze nie tak dawno istotnie na domową klimatyzację mogli szarpnąć się wyłącznie co bogatsi, obecnie to już ewoluuje – mniej zaporowe ceny sprawiają, że coraz więcej osób może powziąć się na zainstalowanie klimatyzacji w swoim domu. Korzyści z podjęcia takiego działania są zupełnie jasne – nieporównywalny komfort bycia w domu, przede wszystkim w gorące letnie dni a również mocniejsze zdrowie dzięki oczyszczonemu przez klimatyzator powietrzu, a także lepszy stan naszego organizmu dzięki opcji wybrania odpowiedniej wilgotności powietrza. Niezaprzeczalnie lepiej jest wybrać do mieszkania klimatyzator zamiast wentylatora z podstawowej przyczyny – ma on bezdyskusyjnie więcej funkcji oraz jest lepszym wyborem dla naszego samopoczucia.