image_not_found

Klimatyzacja a ogrzewanie

W związku z rosnącymi cenami węgla oraz gazu jak również częstym brakiem tych surowców.

Coraz częściej decydujemy się na alternatywne źródła ogrzewania takie jak Klimatyzacja czy Pompa ciepła. Zapominamy jednak że klimatyzacja to również pompa ciepła o bardzo dużej wydajności grzewczej. W przypadku montażu standardowej pompy ciepła którą zastępujemy dotychczasowe źródło ciepła , wiąże się to najczęściej z przebudową lub wymianą kotłowni a czasem również całej instalacji jeśli nie spełnia ona wymogów do zastosowania w ogrzewaniu niskotemperaturowym W związku z czym koszty takiego systemu znacznie rosną i dla przykładu koszt montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym zaczyna się od trzydziestu kilku tysięcy złotych. Jest to obecnie chyba najlepsze rozwiązanie jednakże pojawia się problem dostępności samych urządzeń oraz podzespołów na które trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Z kolei firmy które dysponują zapasami magazynowymi podnoszą ceny korzystając z okazji.
W tym przypadku alternatywą staje się klimatyzacja która przy obecnym zaawansowaniu technologicznym z powodzeniem może zastąpić dotychczasowy system grzewczy lub go wspomagać w przypadku braku dostępu do paliw stałych.
Dodatkowym atutem tego rodzaju rozwiązania jest możliwość chłodzenia latem , szybki montaż (czas instalacji pojedynczego klimatyzatora ściennego w zależności od sposobu montażu około 3-5 godzin ) Tego typu instalacje w większości przypadków nie wymagają dodatkowych remontów.
Urządzenie można wpiąć do każdej instalacji elektrycznej bez zbędnych modyfikacji.

Klimatyzacja to przede wszystkim niskie koszty inwestycyjne ponieważ ceny zaczynają się od około 3000 netto za urządzenie z montażem oczywiście wszystko zależy od rodzaju i parametrów urządzenia oraz sposobu montażu. Dostępność klimatyzatorów różnych marek jest tak szeroka ze z powodzeniem jesteśmy w stanie dobrać urządzenie spełniające nasze wymagania pod względem wyglądu, koloru czy też parametrów zapewniających wydajność grzewczą w na tyle szerokim zakresie temperatur ,że poradzą sobie przy mrozach sięgających nawet -30 stopni celsjusza.

Zatem możemy wymienić kilka podstawowych zalet:

– niski koszt inwestycji
– znacznie tańsze w eksploatacji niż gaz czy węgiel a w przypadku grzejników elektrycznych nawet 5 krotnie.
– możliwość grzania/chłodzenia każdego pomieszczenia indywidualnie co daje możliwość  wykluczenia niektórych pomieszczeń co wpływa na oszczędność energii.
– w przypadku odpowiedniej  instalacji fotowoltaicznej grzejemy za darmo
– w zależności od rodzaju zastosowanych filtrów lub dodatkowego wyposażenia (jonizator / lampa UV) dodatkowo oczyszczamy powietrze z wirusów czy różnego rodzaju zanieczyszczeń.
– nie musimy rezygnować z obecnego źródła ciepła (może się jeszcze przydać)
– możliwość rozbudowy na każdym etapie inwestycji w zależności od posiadanych funduszy.
– brak konieczności dodatkowych remontów(oczywiście tu dużo zależy od doświadczenia instalatora)