image_not_found

Klimatyzacja

Klimatyzacja: komfort objaśniony

W telegraficznym skrócie: klimatyzacja jest procesem, w ramach którego powietrze w budynku poddane zostaje obróbce. Chodzi o uzyskanie określonej temperatury, wilgotności i czystości. Celem może być poprawa komfortu w pomieszczeniu, ale też zapewnienie odpowiednichNowy wpis warunków higienicznych.

Klimatyzacja różnych zastosowań

Rozróżnienie jest ważne. Klimatyzacja komfortu wykorzystywana jest w domach, mieszkaniach czy biurach. Dzięki niej przebywający w pomieszczeniach ludzie mają czuć się lepiej. Kiedy jednak chodzi o spełnienie określonych wymogów technologicznych, mamy do czynienia z klimatyzacją przemysłową.

W niektórych przypadkach ? w serwerowniach czy centralach telefonicznych – konieczne jest osiągnięcie bardzo dużej dokładności dla wielu złożonych parametrów powietrza. Mówimy wówczas o klimatyzacji precyzyjnej.

Chodzi nie tylko o chłodzenie

Choć dla większości użytkowników klimatyzacja to po prostu możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniu w gorące dni, urządzenia mają więcej funkcji. Kiedy potrzeba mogą nawet podgrzewać powietrze. Poza tym nawilżają je lub osuszają, a także ? oczyszczają z zanieczyszczeń.

Z drugiej strony mylą się ci, którzy stawiają znak równości między klimatyzacją a wentylacją. Owszem, może się zdarzyć, że klimatyzacja będzie stanowiła jedną całość z wentylacją, jednak nie ma takiego wymogu. Zwykle wentylacja po prostu wymienia powietrze wewnątrz budynku, a klimatyzacja nadaje mu odpowiednich parametrów (czyli temperatury, wilgotności itd.).

Luksus dla każdego

Jeszcze niedawno klimatyzację znaliśmy głównie z amerykańskich filmów. Dziś urządzenia klimatyzacyjne są w Polsce coraz powszechniejsze. Dostrzegamy ich zalety: lepsze samopoczucie, ochrona zdrowia i wyższy komfort przekładają się na zwiększenie wydajności pracy oraz efektywności wypoczynku. Klimatyzacja jest więc inwestycją, która się zwraca.

Nie można także zapomnieć o coraz większej dostępności urządzeń. Niższe ceny sprawiają, że coraz więcej osób może zapewnić sobie komfort życia dostępny niedawno nielicznym.

Wszystkie zalety klimatyzacji

Piszemy o komforcie i lepszej jakości powietrza. Pytanie, co konkretnie oznaczają te pojęcia? Konkretnie: nowoczesne urządzenia pozwalają utrzymać stałą, wybraną temperaturę powietrza także w czasie największych letnich upałów; jednocześnie utrzymują stałą wilgotność powietrza, dzięki czemu organizm nie wysusza się.

Warto także pamiętać o czystości powietrza. Współczesne klimatyzatory posiadają systemy filtracyjne, które zatrzymują kurz i pył, bakterie oraz roztocza. Likwidują jednocześnie przykre zapachy.