image_not_found

Pompy ciepła – Nowoczesne rozwiązania dla każdego domy

POMPY CIEPŁA

Pompy ciepła, to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą chronić środowisko naturalne, oszczędzając jednocześnie energię i minimalizując koszty eksploatacji. Są to systemy grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii do ogrzewania budynków i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Charakteryzują się cichą pracą, prostą obsługą i wysokim komfortem użytkowania. Oddawanie ciepła najczęściej następuje poprzez ogrzewanie podłogowe. Przykładowo pompy ciepła firmy C&H objęte są 5- letnią gwarancją.

JAK TO DZIAŁA ?

Zasada działania pompy ciepła opiera się na przepływie ciepła z powietrza zewnętrznego do pomieszczenia przy ogrzewaniu i z pomieszczenia na zewnątrz przy chłodzeniu. W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów grzewczych opartych na wytwarzaniu ciepła w procesie spalania paliwa stałego , gazu, oleju opałowego lub działania grzejników elektrycznych , pompa ciepła nie generuje , a jedynie przekazuje ciepło z jednego środowiska do drugiego. Dzięki takiemu rozwiązaniu technicznemu możemy zaoszczędzić znaczne ilości energii elektrycznej, co korzystnie wpływa na korzystanie z zasobów Ziemi oraz znacznie zmniejsza koszty finansowe właściciela.

ZALETY SYSTEMU

Do niedawna system ogrzewania pomieszczeń mógł być zorganizowany na podstawie jednego z dwóch źródeł: spalanie różnego rodzaju paliw lub ogrzewania energią elektryczną. Pierwszy typ przewiduje wykorzystanie trudno odnawialnych zasobów Ziemi jak również ryzyko związane z wykorzystaniem ognia/wybuchowych źródeł ciepła w pomieszczeniach. Drugi wykorzystuje energię odnawialną, ale jest bardzo ograniczony pod względem skuteczności. Nowoczesny system grzewczy , utworzony na podstawie pompy ciepła z technologią falownikową pozwala kilkukrotnie zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie, zrezygnować z gazy i innych niebezpiecznych źródeł starego pokolenia, oszczędzając pieniądze i zwiększając bezpieczeństwo w domu właściciela.

Instalacja systemu nie wymaga sporządzenia i zatwierdzenia projektu instalacji gazowej i kosztownej procedury podłączenia instalacji gazowej w budynku, a w porównaniu z konwencjonalnym elektrycznym ogrzewaniem oszczędność jest widoczna w różnicy pomiędzy współczynnikami efektywności energetycznej, np. olejowy grzejnik elektryczny posiada współczynnik efektywności energetycznej 0,6 , natomiast najnowsze konwektory -0,97 ( i wartość ta jest najwyższą dla takich systemów ogrzewania). Na przykład pompa ciepła „powietrze-woda” firmy C&H ma współczynnik efektywności energetycznej – 4,5 , co oznacza, że na każdy kW energii elektrycznej zużytej systemu zapewnia 4,5 kW ciepła lub zimna.

Istotną zaletą pompy ciepła , w porównaniu z konwencjonalnymi jest jego uniwersalność. Jeżeli wcześniej system grzewczy mógł być połączony tylko z CWU , a system chłodzenia zawsze stanowił odrębny układ, wymagający określonej pracy inżynierskiej dla jego instalacji i konserwacji  , to teraz problem stworzenia komfortowego mikroklimatu w domu jest rozwiązany za pomocą jednego wysoce wydajnego systemu, który zmniejsza koszty zarówno instalacji , jak również i późniejszego utrzymania.

Inteligentna automatyka mikroprocesorowa sterowania systemem pozwala na stworzenie najbardziej komfortowych warunków zgodnie z indywidualnymi potrzebami właściciela. Pompa ciepła jest w stanie automatycznie zmieniać parametry pracy w zależności od ustawień , aktualnych odczytów różnego rodzaju czujników temperatury (do 7), ustalonych priorytetów pracy , a nawet pory dnia. Ten szeroki zakres zindywidualizowanych ustawień pozwala na jak najbardziej efektywne wykorzystanie swoich zasobów , aby uzyskać dokładnie taki efekt , jaki jest niezbędny.

Problem zniszczenia ochronnej warstwy ozonowej Ziemi w ciągu ostatniej dekady był szczególnie dotkliwie odczuwalny. Teraz każdy człowiek poprzez swoje działania może wpływać na jakość życia naszych potomków. W pompach ciepła jest wykorzystywany przyjazny ozonowi freon, a sam system jest zbudowany  w taki sposób , żeby wyeliminować emisję CO2 do atmosfery., w przeciwieństwie do konwencjonalnych grzewczych.

Pompa ciepła jest zainstalowana w sposób podobny do zwykłego klimatyzatora, co znacznie ułatwia montaż układu. Z jednostki wewnętrznej woda jest dostarczana do dystrybutora grzebieniowego z 2- i 3- drogowymi zaworami , a następnie za pomocą standardowego układu doprowadzania wody do pomieszczeń- do ciepłych podłóg, klimakonwektorów , i zasobnika CWU. Ze względu na brak procesu spalania w instalacji , brak osadów sadzy i węgla konserwacja systemu jest znacznie ułatwiona , a roczne koszty obsługi porównywalne są do konserwacji zwykłego klimatyzatora.