Rodzaje klimatyzatorów
Klimatyzatory z rynkowej czołówki
Zastanawiasz się, jaki klimatyzator wybrać? Przejrzyj nasze propozycje i sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne ich odmiany.
Klimatyzatory On/Off i Inverter
Wszystkie wymienione niżej rodzaje klimatyzatorów mogą występować z klasyczną sprężarką o stałej mocy (typ ON/OFF) lub też z nowocześniejszą i bardziej oszczędną jeśli brać pod uwagę zużycie energii sprężarką o zmiennej mocy (INVERTER).
Klimatyzatory typu ON/OFF utrzymują stałą temperaturę w pomieszczeniu dzięki temu, że sprężarka włącza się lub wyłącza zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem na ciepło lub zimno. Proces przebiega automatycznie.
Inverter oszczędny i cichy
W przypadku klimatyzatorów Inverter moc, z którą pracuje sprężarka może się zmieniać. Nie wyłącza się po osiągnięciu pożądanej temperatury, a jedynie zmniejsza swoją moc. Także w tym przypadku proces jest automatyczny, a jego efektem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Ale uwaga: dzięki eliminacji włączania i wyłączania urządzenia pobór prądu jest mniejszy, a temperatura ? bardziej stabilna. Praca takich urządzeń jest także znacznie cichsza, a więc mniej uciążliwa.
Wszystkie zalety Invertera
Urządzenia typu Inverter mogą też pracować przez pewien czas z mocą przekraczającą standard (nawet do 120 proc.) – wtedy, gdy celem jest szybkie schłodzenie pomieszczenia. Praktycznie wszystkie Invertery mogą również ogrzewać pomieszczenia nawet przy temperaturze zewnętrznej -15 stopni.
Podsumujmy najważniejsze zalety urządzeń klimatyzacyjnych typu Inverter:
- tempo schładzania i ogrzewania pomieszczeń jest szybsze,
- działają także przy niskich temperaturach zewnętrznych,
- temperatura jest bardziej stabilna,
- zużywają nawet o 30 proc. energii elektryczne mniej,
- ich praca jest cichsza.
Klimatyzatory ścienne
Małe wymiary, wysoka wydajność i cicha praca ? to zalety, które charakteryzują klimatyzatory ścienne typu split. Zautomatyzowana praca sterowana za pomocą pilota, atrakcyjne ceny i ułatwiający wykorzystanie przestrzeni montaż 10-30 cm od sufitu sprawiają, że są to najczęściej instalowane urządzenia w biurach, ale też w mieszkaniach.
Warto dodać, że ich popularność ma przełożenie na jakość obsługi. To dzięki niej mają najbardziej ze wszystkich modeli rozbudowaną automatykę. Można je stosować niemal wszędzie.
Klimatyzatory kasetonowe
Jeszcze mniej miejsca zajmują klimatyzatory kasetonowe. Instalowane są w przestrzeni podwieszanych sufitów. Zakończone są panelem dekoracyjny, w związku z czym trudno nawet poznać, gdzie są zamontowane. Co ważniejsze, umożliwiają równomierną dystrybucję powietrza z centralnego punktu pomieszczenia. Powietrze płynie wzdłuż sufitu, później opada łagodnie w stronę podłogi.
Klimatyzatory kanałowe
Klimatyzatory kanałowe rozprowadzają powietrze z jednostki centralnej znajdującej się w jednym pokoju do kilku pomieszczeń jednocześnie. Urządzenie automatycznie reguluje temperaturę powietrza ? wybiera średnią z temperatur w pomieszczeniach. Dzięki temu powietrze w kilku pokojach charakteryzuje się takimi samymi parametrami.
Klimatyzatory przypodłogowo-podsufitowe
Klimatyzatory podłogowe są urządzeniami, które można montować we wnękach podokiennych i na strychach. Są więc chętnie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości instalacji pozostałych modeli.
Można je przytwierdzać do sufitu (wówczas są to klimatyzatory sufitowe), bezpośrednio do konstrukcji stropu lub ściany. Ta ostatnia opcja sprawdza się w wysokich pomieszczeniach, które nie muszą być chłodzone w całości.
Warto pamiętać, że klimatyzatory tego rodzaju eliminują powstawanie przeciągów dzięki zwalnianiu prędkości powietrza wpływającego do pomieszczenia.
Klimatyzatory MULTI
Tego rodzaju urządzenia zbudowane są podobnie do klimatyzatorów typu split. Różnice: jeden agregat napędza kilka jednostek wewnętrznych umieszczonych w różnych pomieszczeniach.